Liikluspsühholoogide poolt läbiviidava nõustamise eesmärk on liikluses vigastatute ja hukkunute hulga vähendamine
Selleks, et muutal liikluskäitumist, peame muutma oma hoiakuid. Parima tulemuse tagavad soov muutuda, loov mõtlemine ning seoste otsimine mitte vaid liiklusest, aga ka ühiskonna üldistest normidest ja käitumistavadest. Hoiakute muutmine on väga keeruline ülesanne, mis nõuab täielikku pühendumist.
Ühiskondlikud normid erinevad sageli liiklejate soovidest ja tegelikust käitumisest. Igapäevane reaalsus tähendab valikute tegemist nende samade soovide ja normide vahel. Sealjuures ei tohi aga jätta aga tähelepanuta loodust ja teadust, mis meid läbi tehtud valikute mõjutavad. Järelkoolitusel ulatavad nõustajad abivajajatele käe, toetudes just teaduse kaasaegsetele alustele.
Järelkoolituse kohtumistel tutvustatakse konkreetseid juhtumeid, teemasid, seaduseid, valemeid ja põhimõtteid. Seda kõike selleks, et saavutada osalejates mõttemuutus ning pakkuda neile uus vaatenurk, kust toimunut hinnata.
Soovitud tulemust liikluskäitumises on näha vaid siis, kui selle saavutamiseks on ühiselt tööd tehtud. Selleks, et ristuksid ebameeldivad kogemused, pettekujutelmad, irratsionaalsed mõtted ja tegelikkus, tuleb tööd muutuste suunas teha koos.
Inimesed on harjunud oma väära käitumist õigustama, otsides tehtule erinevaid tõlgendusi. Olenemata erinevatest tõlgendusviisidest kajastub reaalsus siiski politsei poolt määratud trahvis. See tähendab iga rikkuja jaoks üht: väära käitumist, mida tuleb asuda korrigerima.
1 /
Hukkunute ja vigastatute arvu vähendamiseks tuleb kõigil ühiselt pingutada. Igapäevaselt teevad selleks rahvusvahelist koostööd psühhologia- ja meditsiinierialade nõustajad.
Psühholoogilise ja meditsiinilise abi mudeli turvaliseks liiklemiseks leiad aadressilt http://www.p-a-s-s.eu.
Nõustajate peamiseks ülesandeks on kogu riigis liikluspilti parandada. Oma teadmistele ja kogemustele tuginedes suhtlevad nad järelkoolitusel iga osalejaga individuaalselt.
Piiratud ajaga tingimustes töötades kasutatakse kursusel osalejate mõjutamiseks parimat know-how'd, mis tänaseks olemas on. Olenemata kursusel osalejate tasemest proovitakse igaühe puhul saavutada tulemust, mis kanduks nende liikluskäitumisse võimalikult pikaks ajaks.
Järelkoolitust läbi viiva nõustaja poolt pakutud lahendusi on enamasti vaja esmalt kuulata ja seejärel hoolikalt analüüsida. Tekkinud probleemolukorra põhjuse ja nõustaja pakutud lahenduse koosmõjul sünnib uus, liiklusohutust parandav teadmine.
Nõustaja jaoks on oluline pakkuda tegelikkusest võimalikult reaalset ülevaadet. Seepärast värskendavad nõustajad oma know-how´d uuemate teaduslike saavutustega ja moodustavad sellest koos koolitusel kuuldud näidetega terviku.
Suhtlus järelkoolitusel võib olla visuaalne, verbaalne või kirjalik - järelkoolitusel kasutatakse kõiki võimalusi, et selgitada õige ja väära käitumise olemust. Mõttevahetustega tutvustatakse osalejatele uusi võimalusi, kuidas oma teadmisi ja õpitud fakte rakendada.
1 /
Liikluspsühholoogiline järelkoolitus lähtub oma tegevuses ühiskondlikust vajadusest ja individuaalseteset mitmekülgsetest rikkumistest. Sellises olukorras peab nõustaja suutma juhtida osalejate emotsioone, asetades rõhu kindlatele faktidele. Järelkoolitusel lähtub kogu töö täpselt reguleeritud programmist.
Teaduse kaasaegsetele võimalustele tuginedes arendatakse nõustajaid ja töömeetodeid pidevalt edasi. Järelkoolitusel osalejate teadmistest ja oskustest lähtuvalt antakse neile edasi uut infot, mis võiks lisaks ühiskonnale mõjuda positiivselt ka osalejate lähimale suhtlusringkonnale.
Kohtumistel on tähtis tajuda reaalsust: oluline roll on loogilistel seostel, mis võivad aga ajas ja ruumis veidi muutuda. Vaid pidev mõttetöö ja oma tegevuste analüüsimine tagab hea tulemuse ehk korrektse käitumise.
Järelkoolituse kohtumistel käsitletakse tihti ebameeldivaid situatsioone, emotsioone ja mälestusi, mis võivad tekkinud olla näiteks alkoholijoobe tõttu. Õige arutelu kaudu muutuvad tulemused positiivseks ja arusaamad kauakestvaks. Üheks neist arusaamadest on tõdemus, et kui tulevikus vähem alkoholi tarbida, jääb üle nii vaimseid kui füüsilisi reserve, mida saab seejärel paremate eesmärkide nimel kasutada.
1 /